image1

Święto Wsi "ŁOPOŁKA"

 

Łopołka – duży, owalny kosz bez pałąka z litego dębu.

Już po raz piąty, pod koniec czerwca w Łoniowej odbywa się „Święto Łopołki”. Stowarzyszenie Folklorystyczne „Łoniowiacy” pragnie zaprosić i zachęcić Państwa do udziału w tym pięknym folklorystycznym wydarzeniu w dniach 28-29 czerwca 2014 roku. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z kulturą ludową, oderwania się od codzienności i zatrzymania nad tradycyjnymi wartościami, o których niestety się zapomina.

Film o łopołce:
https://www.youtube.com/watch?v=gKuiMK9G3uQ

O łopołce w świecie:
Nasze stowarzyszenie współpracuje ze Stowarzyszeniem Serfenta, które odnajduje w Polsce i nie tylko, mniej lub bardziej zapomniane wyroby plecione. Przed kilkoma laty trafili do nas do Łoniowej a dokładnie do Pana Gawlika, który po blisko 30 letniej przerwie zaczął znowu wyplatać łopołki. Okazało się, że nasza łopołka jest jedyna w swoim rodzaju. Wykonywane są podobne ale nigdzie w Polsce z dębu. Poza granicami Polski robi się podobnie łopołki w Anglii z jedną różnicą dotyczącą parzenia materiału. U nas odbywa się to bezpośrednio w piecu a tam wyparza się materiał na parze wodnej.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.813457102005906.1073741848.386708434680777&type=1

 

http://www.dck.net.pl/articles.php?article_id=50

http://www.dck.net.pl/news.php?readmore=475http://www.dck.net.pl/news.php?readmore=475

 

 

 

 

 

"W dobie telewizji i komputerów promowana jest „kultura” masowa. Kultura ludowa praktycznie nie jest ukazywana w mediach, dlatego chcieliśmy pokazać mieszkańcom Gminy, iż twórczość ludowa oraz tradycja nadal są obecne w naszych miejscowościach. Pokazaliśmy wielu pasjonatów, twórców kultury ludowej – ludzi, którzy z ogromną chęcią malują, rzeźbią… chcąc pozostawić coś po sobie. To ludzie starsi, skromni i unikający rozgłosu. Wszystkim im należą się słowa uznania za przybliżanie rodzimej kultury, lokalnej tradycji oraz rozwój sztuki ludowej, która występuje równolegle do sztuki kreowanej przez profesjonalistów".


 

W czwartek dotarliśmy do Łoniowej – wsi w powiecie brzeskim w Małopolsce, znanej ze Święta Łopołki. Faktycznie pleceniem tych nietypowych plecionek już tu się prawie nikt nie zajmuje, ale dzięki współpracy z przedstawicielami lokalnego stowarzyszenia, udało nam się znaleźć, porozmawiać i nagrać pracę jednego z ostatnich rękodzielników, pana Józefa. Na naszą wspólną inicjatywę zareagował bardzo ochoczo i zgodził się wypleśćłopołkę wg tradycyjnego wzoru - z dębowego łyka. Łyko dębowe ma ładniejszą fakturę i jest nieco ciemniejsze od leszczynowego. Materiał dębowy pozyskuje się z kija o długości ok. 1,20 m. Ucięte kije łupie się na ćwiartki i wkłada do pieca chlebowego celem zaparzenia. Po zaparzeniu kij rozłupuje się na cienkie pasemka, które w zależności od zastosowania nazywa się: tyki – stanowiące osnowy kosza i łyka będące wątkiem. Ciekawym jest, że do pracy przy pleceniu stosuje się tylko jedno narzędzie – nóż (gnyp), który zastępuje i szydło i sekator.  Pokazowi wyplatania oprócz naszej ekipy przyglądali się sąsiedzi wraz z sołtysem. Gospodarze okazali się bardzo gościnnymi ludźmi, udzielili nam noclegu.

 

2019  Loniowiacy.pl   globbers joomla templates